Elektronické výpůjčky eReading.cz

Elektronické výpůjčky eReading.cz

Modul umožňuje rozšířit databázi knihovny o elektronické knihy poskytované novou internetovou službou eReading.cz (www.ereading.cz). Čtenáři tak mají možnost tyto e-knihy přes katalog Portaro půjčovat a následně stahovat do podporovaných čteček elektronických knih. Informace o podporovaných čtečkách najdete na www.ereading.cz/cs/jak-cist-eknihy. Modul je určen pro použití v systému Verbis (Portaro).

Jak nový modul aktivovat

Pro aktivaci modulu je nutné uzavřít rámcovou smlouvu se společností eReading s.r.o. Ta následně poskytne údaje pro aktivaci: identifikátor knihovny a klíč (heslo). Ve Verbisu je poté třeba provést následující:

    • Do INI EXT_ZDROJE. EXTZEREADINGKNIHID nastavit přidělený identifikátor knihovny a do EXT_ZDROJE. EXTZEREADINGKNIHKLIC klíč.
    • Vytvořit zvláštní fond číslo 24 s kódem „EXT“, který má zakázané exempláře. Do něj se budou stahovat záznamy, které knihovna nemá ve svých fondech, ale jsou v databázi eReading. Číslo fondu je následně třeba nastavit do INI EXT_ZDROJE.EXTZFOND.
    • Tento fond přidat i do seznamu fondů povolených v katalogu, tj. v INI OPAC.FondyDokumentu.
    • Do INI EXT_ZDROJE. EXTZEREADINGVYPKAT nastavit kód výpůjční kategorie, se kterou budou e-knihy půjčovány. Může se jednat o již existující kategorii.
    • Vytvořit výpůjční pravidlo/a pro nastavenou kategorii a dané kategorie čtenářů. Doba výpůjčky musí být nastavená na 21 dní.

Je-li modul takto nastaven, aplikační server automaticky v noci začne plnit váš fond elektronickými knihami (v současné době je počet cca 1500 titulů určených pro výpůjčky). U titulů, které již knihovna ve svých fondech má, se pouze zaeviduje možnost elektronické výpůjčky. Tituly, které knihovna nevlastní se uloží do odděleného fondu, pro potřeby vyhledávání a integraci do Vašeho katalogu Portaro.

Jak se modul eReading používá

Po aktivaci modulu je již možné nalézt e-knihy v katalogu. Půjčování e-knih probíhá stejně, jako běžné půjčování, viz animace:

Vypůjčení probíhá tak, že se systém spojí s eReading a požádá o e-knihu čtenáři s daným emailem, například "Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.". EReading pro tento email vytvoří výpůjčku.
Po vypůjčení e-knihy v katalogu je kniha ke stažení na eReading.cz. Pokud čtenář ještě na eReading není zaregistrován, vytvoří si účet se stejným emailem, který používá v knihovně.

E-výpůjčka je viditelná jak knihovníkům ve Verbisu, tak v kontě čtenáře v Portaru.